Dla fanów biżuterii i akcesoriów z kryształu marki Swarovski pewnie nie lada zaskoczeniem będzie informacja, że jej założyciel urodził się 20 km od polskiej granicy, w miejscowości leżącej na terenie dzisiejszych Czech…💎

Daniel Swarovski, założyciel marki, przychodzi na świat 28.10.1862 roku w Jiřetínie pod Bukovou w północnych Czechach (niem. Georgenthal), gdzie jego ojciec ma małą fabrykę szkła. Fabryka początkowo produkuje szklane perły, potem szlifowane szkło, którego używa się do produkcji biżuterii oraz żyrandoli. W tamtym czasie szkło było szlifowane ręcznie, ale ta technika miała dwie wady. Z jednej strony wymagała dużo czasu i wysiłku, z drugiej kamienie były drogie i mało się na nich zarabiało.

Życie młodego Swarovskiego zmienia wyjazd najpierw do Paryża a potem do Wiednia.
Podczas Pierwszej Wystawy Elektrycznej w Wiedniu spotyka czeskiego wynalazcę Františka Křižíka, który na wystawie instaluje swoje oświetlenie elektryczne 💡. Wtedy Swarovski dochodzi do wniosku, że elektryczność można wykorzystać przy produkcji. Zaczyna eksperymentować, a w końcu konstruuje maszynę, która szybko i precyzyjnie tnie kryształy. W wieku 30 lat postanawia opatentować swój wynalazek i rozpocząć produkcję na dużą skalę.

Napotyka jednak na kilka problemów:

📌okolice Jablonce nad Nysą, z których pochodzi, od dawna związane są z produkcją kryształu i konkurencja jest duża,
📌Swarovski nie ma wystarczającego kapitału,
📌kolejnym problemem jest brak naturalnych źródeł wody 💦

A wody Swarovski potrzebuje dużo. Jego maszyna napędzana jest prądem produkowanym przez turbinę wodną ⚙️ Rzeka Kamenice jest niewystarczająca.

Wtedy Swarovski postanawia przenieść produkcję (po wejściu w spółkę z swoim francuskim klientem Armandem Kosmanem, który daje mu potrzebny kapitał 💰) na inne miejsce.

Wybór pada na miasteczko Wattens położone na terenie dzisiejszej Austrii. Tam nad rzeką Inn buduje swoją własną elektrownię wodną. 💦

Tym sposobem w 1895 roku Daniel Swarovski wraz ze swoim szwagrem Franzem Weisem oraz Armandem Kosmanem zakłada firmę, która szybko staje się znana na całym świecie 👌🏻

Daniel Swarovski umiera w wieku 94 lat. W swoim testamencie określa bardzo dokładnie, kto może zarządzać firmą – mogą to robić wyłącznie członkowie rodu. Również udziały w firmie są sprzedawane wyłącznie członkom rodziny.

Jeśli chcecie odwiedzić Muzeum Swarovskiego i zobaczyć wystawę kryształów, kryształowy park, wieżę zabaw dla dzieci oraz kupić jakieś błyskotki, ruszajcie do Wattens!