Nauka jezyka z podrecznikiem

Zapisując się na kurs językowy lub rozpoczynając naukę z lektorem wybieramy i kupujemy podręcznik. Ale właściwie po co nam podręcznik? W dobie internetu, punktów ksero oraz niezliczonej ilości podręczników do języków obcych czy wybór jednego wiodącego podręcznika na zajęcia ma sens? Może wystarczy zastąpić go garścią skserowanych materiałów z rożnych podręczników? A może w ogóle zrezygnować z nauczyciela, kupić samouczek i zacząć uczyć się samemu?

Podręcznik kontra kserówki.

Wyobraźmy sobie, że podręcznik, to kłębek wełny, a droga, którą zmierzamy przerabiając poszczególne lekcje, to nitka. Nasza nitka prowadząca nas do celu. Dzięki podręcznikowi wiemy, w którą stronę zmierzamy, czego się będziemy uczyć, a co już umiemy. Jednym słowem podręcznik porządkuje materiał i wyznacza jasne cele dydaktyczne. Nowoczesne podręczniki do nauki języków obcych są pisane przez doświadczonych nauczycieli posiadających dużą wiedzę metodyczną. Dzięki ich doświadczeniu podręczniki podają wiedzę w sposób uporządkowany i przejrzysty, co jest kluczowe w nauce języka.

Nie ma niestety idealnych podręczników, każdy wymaga uzupełniania i sięgania po materiały dodatkowe. Jednak nie oszukujmy się, pomieszane i wszędzie wałęsające się kserówki nie sprzyjają nauce języka, wręcz przeciwnie – wprowadzają chaos, i tak jak nie da się prowadzić zajęć wyłącznie z podręcznika, tak samo nie da się prowadzić kursu opierając się wyłącznie na kserówkach z rożnych publikacji.

Wyobraź sobie, że z jakiegoś powodu nie możesz uczestniczyć w kursie grupowym przez dwa tygodnie. Przepadają ci w najlepszym wypadku 3 godzin zajęć, w najgorszym 6 godzin języka. To bardzo dużo. Nie masz podręcznika i nie masz jak przyjść po materiały, które grupa przerabiała na zajęciach. Jesteś w tyle w stosunku do grupy, motywacja spada… Jeżeli opuszczasz zajęcia grupowe nie posiadając podręcznika, to nie masz możliwości nadrobienia materiału w domu.

Jakie są więc zalety podręcznika?

Nowoczesne podręczniki do języków obcych posiadają często dołączone płyty CD z nagraniami do książki. Dzięki temu możesz słuchać języka w domu, w pracy, w samochodzie, co zwłaszcza na poziomie początkującym może okazać się bardzo przydatne. Jeżeli opuszczasz zajęcia grupowe, to możesz również odsłuchać nagrań z lekcji w domu.

Większość aktualnie wydawanych podręczników zaopatrzona jest w zeszyt ćwiczeń. Możesz z niego korzystać podczas kursu z lektorem lub pracować sam w domu. Nawet jeżeli na zajęciach nie zdążysz wypełnić wszystkich ćwiczeń, możesz to zrobić w domu. Klucz odpowiedzi na końcu umożliwi ci sprawdzenie poprawnych odpowiedzi. Potraktuj to jako utrwalanie materiału lub powtórkę przed testem 🙂

Posiadanie podręcznika ma jeszcze jedną ważną zaletę – umożliwia powrót do przerobionego materiału i przypomnienie sobie poznanych zagadnień. Jeżeli kiedyś zdecydujesz się zrobić sobie na jakiś czas przerwę w nauce języka, powrót z wykorzystaniem podręcznika będzie o wiele łatwiejszy.

Jest jeszcze jeden istotny aspekt posiadania podręcznika, którego nie zastąpi nam materiał skserowany – kolory. Naukowcy zbadali, że wzrokowcy dobrze zapamiętują informacje z kolorowych plansz, obrazków, wykresów, zdjęć, lubią różnorodne kolory i kształty w materiałach z których się uczą. Jeżeli jesteś wzrokowcem, nie zastanawiaj się czy kupować podręcznik czy nie. Wiedza sama może do głowy nie wejdzie, ale łatwiej będzie ją przyswoić 🙂