Dziś trochę o nauce języka dzieci. Pomysł na artykuł zrodził się po zajęciach czeskiego dla dzieci, które mieliśmy okazję prowadzić. Możesz o nich przeczytać pod tym linkiem.
Nie będzie to artykuł dotyczący dzieci dwujęzycznych czyli takich, u których jedno z rodziców mówi w języku obcym lub takich, które żyją poza Polską i są „otoczone” językiem obcym. Będzie to artykuł, a w zasadzie kilka rad, jak uczyć dzieci języka, będąc w Polsce.
Zacznijmy od pytania – dlaczego dzieci uczą się tak szybko języka?
Często mówi się, że dzieci „są jak gąbki” jeśli chodzi o naukę języków, że przyswajanie nowych zwrotów przychodzi im bez problemów. Wynika to z tego, że dzieci zazwyczaj uczą się przez zabawę. Dzięki temu nauka języka nie kojarzy im się z czymś żmudnym i trudnym. Dzieci nie boją się, że popełnią błąd. Próbują i powtarzają aż zapamiętają dane wyrażenie. Są otwarte na nową wiedzę, ciekawe, pozytywnie nastawione 🙂
Jak uczyć dziecko języków obcych?
Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko mówiło w języku obcym, musisz mu to umożliwić! Możesz to zrobić na różne sposoby. Poniżej podajemy kilka pomysłów.
1. Pozwól dziecku oglądać kreskówki w danym języku. Co możemy polecić? Z własnego doświadczenia – po rosyjsku: Раскраска czyli kolorowanka. Wbrew pozorom nie jest to bajka tylko i wyłącznie ucząca kolorów. Zajrzyj tutaj. Po czesku może to być na przykład Bob i Bobek – bajka o dwóch królikach i ich przygodach – zobacz tutaj. Możesz również poszukać zachodnich bajek w danym języku. Wpisując np. Peppa hrvatski znajdziemy świnkę Peppę po chorwacku. Albo po prostu wpisując cartoon oraz interesujący nas język.
2. Będąc za granicą możesz zakupić książeczki w danym języku i czytać je dziecku (jeśli sam znasz język) lub zakupić audiobook.
3. Spróbujcie słuchać piosenek dla dzieci w języku obcym. Piosenki dla dzieci w języku czeskim znajdziesz tutaj (z tekstem) a po serbsku tutaj.
4. Dla większych dzieci przydatne mogą okazać się aplikacje do nauki język takie jak np. czeska aplikacja Včelka.
5. Zatrudnij nianię lub nauczycielkę, która mówi w danym języku. Jeżeli nie masz takich funduszy, spróbuj namówić dyrekcję przedszkola, żeby zorganizowała takie zajęcia. Przedszkola prześcigają się w ofertach zajęć dodatkowych. Może akurat inny język je zainteresuje? A może znajdziesz grupę rodziców, którzy wykażą chęć, aby ich dziecko uczęszczało na zajęcia dodatkowe z języka? Wtedy pozostaje tylko znaleźć odpowiedniego nauczyciela.
6. Graj z dzieckiem używając słów z języka obcego (jeśli sam go znasz). Grą, która fajnie się sprawdza jest np. memory. Dwa takie same obrazki tworzą parę. Możemy odkrywając obrazek, mówić co się na nim znajduje.
7. Osobiście moją ulubioną zabawą jest „pięć minut z …” (danym językiem). Umów się z dzieckiem, że 5 minut każdego dnia lub kilka razy w tygodniu, będziecie rozmawiać w danym języku. Opisuj dziecku, co widzisz, czego od niego chcesz, baw się w cokolwiek, używając języka. Używaj prostych zdań. Dziecko nie musi Ci odpowiadać, wystarczy, że słucha i rozumie, o co chodzi.
Na koniec pamiętaj: dziecko najwięcej się uczy przez naśladowanie. Jeśli będzie widziało, że Ty się uczysz języków, samo chętnie(j) będzie to robiło 🙂
Chcesz się zapisać na kurs serbskiego, czeskiego, słowackiego? A może interesuje Cię nauka chorwackiego, ukraińskiego czy rosyjskiego? Skontaktuj się z nami TUTAJ. Zapraszamy na zajęcia! Prowadzimy kursy online oraz kursy stacjonarne w Krakowie 🙂
Slavia – Centrum Języków Słowiańskich
- ul. Lubicz 22/8, 31-504 Kraków
- 507 487 201
- biuro@slavia-jezyki.pl
Najnowsze artykuły
- 23 paź 2024Przerwa w pracy biura – 22 i 25.11.
- 02 wrz 2024Ruszyły zapisy na kursy – jesień 2024! 🍂
- 22 lip 2024Serbska muzyka w polskich utworach.