
Jednym z pierwszych pytań, które zadają osoby zaczynające się uczyć języka obcego jest to, jaki słownik wybrać. W przypadku języków chorwackiego i serbskiego, polska oferta wydawnicza nie jest niestety zbyt bogata. W księgarniach możemy znaleźć zaledwie kilka słowników, głównie podręcznych, które przydadzą się osobom rozpoczynającym swoją przygodę z nauką języka.
Chorwackie słowniki małe i duże.
Wydany przez wydawnictwo Level Trading „Słownik polsko-chorwacki, chorwacko-polski wraz z rozmówkami” zawiera 32 000 haseł. Część słownikową poprzedza wykaz podstawowych zwrotów oraz bardzo skrótowy opis gramatyki języka chorwackiego. Hasła w słowniku zostały opisane raczej krótko, bez uwzględnienia podstawowych informacji choćby dotyczących rodzaju rzeczownika, którego samodzielne określenie, szczególnie przez osoby dopiero zaczynające naukę, może przysporzyć trochę problemów.
Kieszonkowy słownik wydany przez wydawnictwo Wiedza Powszechna autorstwa Łucji Bednarczuk-Kravić i Agnieszki Hofman-Pianki przygotowany został bardziej starannie. Przy hasłach (35 000) podany został w przypadku rzeczowników rodzaj, a w przypadku czasowników ich aspekt oraz różnice w składni chorwackiej, jeśli takowe występują. Poza tym słownik zawiera szczegółowo opracowany dodatek gramatyczny oraz listę nazw geograficznych.
Najlepszym chyba słownikiem podręcznym języka chorwackiego jest słownik wydany przez Krakowskie Wydawnictwo Naukowe opracowany przez Magdalenę Dyras i Barbarę Popiołek. Jego niewątpliwą zaletą jest przejrzysty układ, szczegółowe opracowanie haseł, a także dodatek gramatyczny oraz minirozmówki polsko-chorwackie, które szczególnie użyteczne będą w podróży. Przy każdym z haseł dodatkowo w nawiasie podana została wymowa wyrazu oraz miejsce padania akcentu, czego nie spotykamy w innych słownikach kieszonkowych.
Od czasu do czasu w księgarniach można również natrafić na Słownik polsko-chorwacki wydany przez chorwackie wydawnictwo Školska knjiga. Ze względu na swoją obszerność (100 000 haseł) polecany jest szczególnie osobom na wyższych poziomach znajomości języka.
Również dla tych bardziej zaawansowanych przydatna może być baza słownikowa dostępna na stronach Chorwackiego portalu językowego (Hrvatski jezični portal). Zgromadzono tam ponad 115 000 haseł, które zostały bardzo fachowo opracowane. Każde hasło opatrzone jest krótkim opisem gramatycznym, który podaje prawidłowy wzór odmiany wyrazu. Oprócz znaczeń wymienione zostały również przykłady użycia, związki frazeologiczne oraz przysłowia, w których dane słowo występuje.
Trudne poszukiwania – słowniki do nauki serbskiego.
Osoby, które zechcą rozpocząć naukę języka serbskiego, próżno będą szukać słowników na księgarnianych półkach. W ostatnich latach na polskim rynku wydawniczym nie pojawił się żaden, choćby najmniejszy słownik języka serbskiego. Czasami na aukcjach internetowych dostać można dwutomowy Słownik serbsko-chorwacko-polski autorstwa Vilima Frančicia. Ta obszerna pozycja (68 000 haseł) wydana została jeszcze za czasów istnienia Jugosławii i języka serbsko-chorwackiego. Słownik ten zawiera hasła w tzw. zachodnim (zagrzebskim) wariancie języka o wymowie ijekawskiej charakterystycznej dla współczesnego języka chorwackiego oraz w wariancie wschodnim (belgradzkim) o wymowie ekawskiej, która jest częścią współczesnego języka serbskiego.
Z nowszych wydawnictw warto wspomnieć o dwutomowym polsko-serbskim słowniku opracowanym przez Serbską Akademię Nauki i Sztuki (SANU). Pozycja, która ukazała się w 1999 roku jest raczej w Polsce niedostępna, czasami można na nią natrafić na aukcjach internetowych.
Bardziej wytrwałym i ambitnym pozostaje zatem w poszukiwaniu słowników udać się na południe, do czego zachęcamy, gdyż nic tak nie kształci, jak podróże! 🙂
Slavia – Centrum Języków Słowiańskich
- ul. Lubicz 22/8, 31-504 Kraków
- 507 487 201
- biuro@slavia-jezyki.pl
Najnowsze artykuły
02 wrz 2024Ruszyły zapisy na kursy – jesień 2024! 🍂
03 cze 2024Praca: asystentka biura
01 cze 2024Lato 2024 z czeskim!
Najchętniej czytane
30 lis 2023Praca: lektor/-ka języka chorwackiego online
27 sie 2013Promocja na czeskie książki!
01 lut 2018Godziny pracy biura od 2.02.2018
Slavia – Centrum Języków Słowiańskich
- ul. Lubicz 22/8, 31-504 Kraków
- 507 487 201
- biuro@slavia-jezyki.pl
Najnowsze artykuły
02 wrz 2024Ruszyły zapisy na kursy – jesień 2024! 🍂
22 lip 2024Serbska muzyka w polskich utworach.
28 cze 2024Jak uczyć dziecko języka obcego? Nie tylko online!