CZY WIESZ, ŻE…?

Pomnik czeskiego bohatera narodowego Jana Žižki, który stoi w Pradze na Žižkowie jest największym w Europie pomnikiem jeźdźca na koniu.

Jan Žižka z Trocnova (ok. 1360-1424) był sławnym wodzem husytów, genialnym dowódcą i zaciekłym wrogiem katolików.

W dzieciństwie, prawdopodobnie podczas zabawy, stracił jedno oko, jednak nie przeszkodziło mu to w dowodzeniu zwycięskim oddziałami taborytów (nazwa pochodzi od czeskiego miasta Tábor, który był największą twierdzą husytów).

Na wiosnę 1410 roku Žižka wyruszył z oddziałem Czechów i Morawian w liczbie trzech tysięcy pod Grunwald, żeby pomóc polskiemu królowi Władysławowi Jagielle w walce z Zakonem Krzyżackim. Wbrew temu, co możemy oglądać na obrazie Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, Žižka na miejsce bitwy jednak nie dotarł…

Jednooki cyklop jest jedną z głównych postaci obrazu J. Matejki. Przedstawiony w zbroi karaceńskiej i z mieczem w ręce, nogę wspiera na postaci błagającego o życie komtura tucholskiego Henryka.

Pomimo, że Žižka nigdy pod Grunwald nie dotarł, dla Matejki nie miało to większego znaczenia. Pojawienie się na obrazie wodza husytów jest symbolem walki czeskiego narodu przeciw obcej władzy niemieckiej (w Czechach panowali Luksemburgowie – sprzymierzeńcy Krzyżaków). Na obrazie Žižka walczy po stronie polskiego króla przeciwko Zakonowi.

Obraz „Bitwa pod Grunwaldem” znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

W czasie II wojny światowej Niemcy poszukiwali obrazu. Wyznaczyli ogromną nagrodę (2 000 000 reichsmarek niemieckich) za informacje, gdzie się znajduje. Na szczęście nigdy do niego nie dotarli.

O burzliwych losach „Bitwy…” możecie posłuchać tu: